Skip to main content

ASPIRE

Meet our 2022 cohort of aspiring leaders

The latest cohort of aspiring leaders were welcomed into the 2022 ASPIRE program at Georgia Tech on January 26, 2022. The participants represent the third cohort of the program and include 41 employees representing 25 departments across the Institute with a variety of job roles. Since the program launch in 2019, ASPIRE will have developed 146 aspiring leaders.

Led by Workplace Learning & Professional Development, the ASPIRE program is designed for those interested in learning to lead from where they are, regardless of position. The program will span four months, consisting of six asynchronous online learning modules followed by six synchronous workshops, for a total commitment of 40 hours. Upon completion of the course requirements, participants will be celebrated during a closing program in April.

Meet the 2022 Cohort Members

Camille Atkinson
Camille Atkinson
Contract Officer I
Business Services/Procurement
Co-Learner: Erin Mitchell


Brittiana Banks-Green
Brittiana Banks-Green
Administrative Professional II
Fleet Services
Co-Learner: Sam Evans


Chikaya Bolton
Chikaya Bolton
Administrative Professional Sr.
Facilities
Co-Learner: David Goldfarb


Taylor Bracale
Taylor Bracale
Academic Coordinator
Athletic Association
Co-Learner: Joe Miller


Laurence Brennan
Laurence Brennan
Program Support Coordinator
Capital Planning/Space Management
Co-Learner: Linda Daniels


Andrew Chung
Andrew Chung
Cost Accountant II
Grants/Contracts
Co-Learner: Jonathon Jeffries


Sharetha Dantes
Sharetha Dantes
Business Analyst Sr.
Library
Co-Learner: Garth Milford


Christa Davoll
Christa Davoll
Data Wrangler
College of Computing
Co-Learner: Carl DiSalvo


Samba Diop
Samba Diop
Digital Learning Specialist Sr.
Information Technology/Art
Co-Learner: Warren Goetzel


Ralph Duverna
Ralph Duverna
Research Scientist II
Information/Communications Laboratory
Co-Learner: Carl Cox


Quashavia Harper
Quashavia Harper
Administrative Professional Sr.
Scheller College of Business
Co-Learner: Shannon Smith


Lauren Hunter
Lauren Hunter
Financial Admin III
Institute for Electronics/Nanotechnology
Co-Learner: Brian McGlade


Miriam Jackson
Miriam Jackson
Accountant III
Human Resources
Co-Learner: Kedrich Claiborne


Athena Jones
Athena Jones
Sr. Benefits Specialist
Human Resources
Co-Learner: Gail Imoukhuede


Tammie King Brown
Tammie King Brown
Business Analyst II
Facilities
Co-Learner: María Ceballos Del Mar


Justin LaFantano
Justin LaFantano
Academic Advisor
Professional Education
Co-Learner: Yvonne McKinnon


Anita Lamb
Anita Lamb
IT Project Manager Sr.
Library
Co-Learner: Sam Graham


Chordae Lauderdale
Chordae Lauderdale
Finance Administrator III
Biomedical Engineering
Co-Learner: Shuana Durham


Mariah Liggins
Mariah Liggins
Academic Advisor
Undergraduate Education
Co-Learner: Francisco Castelan


Brigit McGuinness
Brigit McGuinness
Lab Technician II
Biological Sciences
Co-Learner: Alison Onstine


Nick Parsons
Nick Parsons
Director of Annual Giving
Athletic Association
Co-Learner: Jeff Keisler


Melanie Paulina
Melanie Paulina
Administrative Operations Coordinator
Information Technology
Co-Learner: Joy West


Chinneta Pettaway
Chinneta Pettaway
Research Administrative Manager
School of Mathematics
Co-Learner: Kimberly Stanley


Steve Place
Steve Place
Horticulturist II
Landscape Services
Co-Learner: Sam Evans


Robyn Presley
Robyn Presley
Academic Advisor
Professional Education
Co-Learner: Yvonne McKinnon


Christina Raddatz
Christine Raddatz
Laboratory/Chemical Safety Specialist
Environmental Health/Safety
Co-Learner: Alicia Wood-Jones


Danielle Ramirez
Danielle Ramirez
Academic Program Coordinator II
Civil/Environmental Engineering
Co-Learner: John E. Taylor


Jessica Scott Amilcar
Jessica Scott Amilcar
Senior Research Scientist
Global Center for Medical Innovation
Co-Learner: Sherry Farrugia


Jessica Sherrington
Jessica Sherrington
Academic Advisor II
Scheller College of Business
Co-Learner: Beatriz Rodriguez


Evan Simmons
Evan Simmons
Admission Information Systems Coordinator III
Undergraduate Admissions
Co-Learner: Chad Bryant


Svetlana Soroka
Svetlana Soroka
Campus Facilities Planner
Capital Planning/Space Management
Co-Learner: Linda Daniels


Johnathan Spicer
Johnathan Spicer
Academic Support Coordinator
Athletic Association
Co-Learner: Kristen Wingate


Tia Stegall
Tia Stegall
Human Resources Consultant
Scheller College of Business
Co-Learner: Kevin Cruse


Demika Taylor
Demika Taylor
Administrative Operations Coordinator
GTRI
Co-Learner: Rebecca Vogt


Faith Taylor
Faith Taylor
Grants Administrator Sr.
Chemistry/Biochemistry
Co-Learner: Julia Thomas


Thomas Teshome
Thomas Teshome
Public Services Associate II
Public Services
Co-Learner: John Mack Freeman


Ericka Thomas
Ericka Thomas
Procurement Contracting Officer II
Procurement/Business Services
Co-Learner: Mario Samper


Veronique Topping
Veronique Topping
Sr. Application Developer
Technology Services Organization
Co-Learner: Kim MacLeod


Lexi Walters
Lexi Walters
Academic Coordinator
Athletic Association
Co-Learner: Joe Miller


Olof Westerstahl
Olof Westerstahl
Associate Director Industry Research
Corporate Engagement
Co-Learner: George White


Justin Yoo
Justin Yoo
Cost Accountant II
Grants/Contracting Accountant
Co-Learner: Jonathon Jeffries


Want to learn more about ASPIRE?